سلام بلاگ

طبقه بندی موضوعی
کلمات کلیدی
 • ۰
 • ۱

دعای غریق

دعای غریق


در این زمانه که اصلی ترین نقشه دشمن برای غلبه بر مومنانِ مسلمان ، گرفتن و ضعیف کردن ایمان آنها است  یکی از مهم ترین وظایف هر شیعه و مسلمان آن است که با هوشیاری کامل از عقاید خود پاسداری کند و طعمه دشمن نشود. 


از آنجا که معصومین به خوبی از شرایط و حال و هوای آخرالزمان و دوران غیبت خبر دار بودند ، راه هایی را پیشنهاد کرده اند تا ایمان مومنان حفظ شود. 

یکی از آن راه ها دعای غریق است که بر مداومت بر خواندن آن توصیه فراوانی شده است. 


مداومت کردن بر خواندن دعایی که شیخ صدوق به سند خود، از عبد اللَّه بن سنان روایت کرده که گفت: حضرت ابوعبد اللَّه امام صادق ‏علیه السلام فرمود: پس از این، شبهه ‏ای شما را خواهد رسید، که بدون نشانه دیده شدنی و امام هدایت کننده ‏ای خواهید ماند و از آن نجات نمی‏یابد، مگر کسی که دعای غریق را بخواند. راوی گوید: عرضه داشتم: دعای غریق چگونه است؟ فرمود: چنین بگوید: 

«یا اَللَّهُ یا رَحْمنُ یا رَحِیمُ یا مُقَلِّبَ القُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلی دِینِکَ »

ای خداوند! ای رحمان! ای مهربان! ای دگرگون کننده دل‏ها! دل مرا بر دینت پایدار کن.

راوی گوید: من گفتم: «یا اَللَّهُ یا رَحْمنُ یا رَحِیمُ یا مُقَلِّبَ القُلُوبِ وَالأَبْصارِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلی دِینِکَ». فرمود: البته خداوند دگرگون کننده دل‏ها و دیده‏ها است، ولی همین‏طور که من می‏گویم، تو نیز بگو: «یا مُقَلِّبَ القُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلی دِینِکَ». 1 . و شیخ نعمانی در کتاب الغیبة به سند خود، از حمّاد بن عیسی، از عبد اللَّه بن سنان روایت آورده که گفت: من با پدرم به محضر امام ابوعبد اللَّه صادق ‏علیه السلام شرفیاب شدیم، پس آن حضرت فرمود: چگونه خواهید بود اگر در حالی واقع شدید که امام هدایتگر و نشانه آشکاری نباشد (دیده نشود)؟ که از آن حیرت و سرگردانی نجات نیابد، مگر کسی که به دعای غریق (یا حریق) دعا کند. پدرم گفت: به خدا سوگند! این بلا است. پس فدایت شوم! در آن هنگام چگونه رفتار کنیم؟ فرمود: هرگاه چنان شد - و تو آن زمان را درک خواهی کرد - به آنچه در دست دارید [از عقیده راستین] متمسّک شوید، تا آن‏که امر برایتان به خوبی روشن شود. 

 • ۹۴/۰۹/۲۷
 • Alireza Sattari

نظرات (۱)

 • باشگاه مدیران آینده
 • سلام

  از مطلب خوب شما متشکرم

  یاعلی

  پاسخ:
  با تشکر از حمایت های شما استاد بزرگوار

  یا علی

  ارسال نظر

  نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.