سلام بلاگ

طبقه بندی موضوعی
کلمات کلیدی
  • ۰
  • ۰
هشدار: اکیدا با نماز نخون دوستی نکن !!! توجه : نوجوانان این مطلب را دقیق تر بخوانند و اگر برایشان کافی نبود حتما در مورد این موضوع تحقیق کنند. 


انسان در زندگی خود بارها با انسان های مختلفی روبرو می شود و از آنجایی که موجودی اجتماعی است سعی در برقراری ارتباط با آنها موجب می شود که روابط مختلف دوستانه میان آنها ایجاد شود. ولی آنچه که از هرچیز دیگر مهم تر است داشتن معیار برای انتخاب دوستان مناسب است. قطعا همه ما واقفیم که هر کسی لیاقت همراهی با انسان را ندارد.حال معیار مناسب برای انتخاب دوست چیست؟

می توانیم این سوال را از قرآن و احادیث معصومین ( که هدایتگر همیشگی ما در همه موارد دنیوی و اخروی و مادی و معنوی هستند ) بپرسیم. در جواب این سوال بدون کوچکترین اختلاف و تعللی یک معیار واحد برای انتخاب دوست را می یابیم و آن هم چیزی نیست جز نماز !!

در این باب حدیثی از امام جعفر صادق(ع) مورد توجه است:


1-عن المفضل بن عمر قال:قال:ابو عبد الله علیه السلام اختبر شیعتنا فى خصلتین،فان کانتا فیهم و الا فاعزب ثم اعزب،قلت ما هما؟قال:المحافظه على الصلوات فى مواقیتهن،و المواساه للاخوان و ان کان الشى ء قلیلا.


2-امام جعفر صادق علیه السلام به فضل فرمود:شیعیان ما را به دو خصلت بیازماى،و هر که آن دو را داشته باشد با وى معاشرت کن و اگر نه از وى بپرهیز،سپس پرسیدند:آن دو خصلت چیستند؟امام علیه السلام فرمود:


1-نماز به وقت گذاردن ( محافظت بر نمازها در وقتشان) 2-مواسات با برادران اگر چه با چیز کمى باشد.


بسیاری از انسان ها نماز می خوانند اما نه در وقتش. یعنی قضای نماز صبح را به جا می آورند یا نماز های یومیه خود را به دلایل مختلف و مشغله های گوناگون از وقتش به تاخیر می اندازند. با توجه به این حدیث از امام صادق (ع) انسان حتی نباید با اینگونه افراد که نماز دغدغه آنان نیست دوستی کند. نماز نخوان که جای خود دارد. در مورد مقام و درجه تارک الصلاة حدیثی از پیامبر بسیار تامل برانگیز است که احتمالا آن را در مطلبی جداگانه مورد شرح قرار دهیم. 


قال النبی (صلى الله علیه وآله):

«یقول الکلب : الحمدلله الذی خلقنی کلباً ولم یجعلنی خنزیراً، و یقول الخنزیر: الحمدلله الذی خلقنی خنزیراً و لم یجعلنی کافراً، و یقول الکافر: الحمدلله الذی لم یجعلنى منافقاً، و یقول المنافق: الحمدلله الذی جعلنی منافقاً و لم یجعلنی تارک الصلاة» (۱)

سگ میگوید: سپاس خدا را که مرا سگ آفرید و مرا خوک قرار نداد،

و خوک می گوید: سپاس خدا را که مرا خوک آفرید و مرا کافر قرار نداد،

و کافر می گوید: سپاس خدا را که مرا کافر آفرید و مرا منافق قرار نداد،

و منافق می گوید: سپاس خداوند را که مرا منافق آفرید و من را تارک الصلاه قرار نداد.


تقدم سگ بر خوک و خوک بر کافر و همین طور تا پایین نشاندهنده این است که تارک الصلاة مقامی پست تر و حقیر تر از سگ و خوک و کافر و منافق دارد.و اگر نخواندن نماز به خاطر تکذیب و یا کفر و عناد باشد بنا بر نظر مراجع این فرد نجس است. همان طور که مشرک نجس است ( انما المشرکون نجس )  


حال دلیل آن چیست؟ چرا نباید با کسی که به نماز اهمیت نمی دهد دوستی کرد؟؟ 

با مراجعه به قرآن کریم و احادیث معصومین به موارد معدودی از آنها اشاره می کنیم. ١- آزمند و بخیل بودن 


إِنَّ الْإِنْسَانَ خُلِقَ هَلُوعًا ﴿۱۹﴾

به راستى که انسان سخت آزمند [و بى‏ تاب] خلق شده است (۱۹)

 إِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعًا ﴿۲۰﴾

چون صدمه‏ اى به او رسد عجز و لابه کند (۲۰) 

وَإِذَا مَسَّهُ الْخَیْرُ مَنُوعًا﴿۲۱﴾

و چون خیرى به او رسد بخل ورزد (۲۱) 

إلَّا الْمُصَلِّینَ ﴿۲۲﴾

غیر از نمازگزاران (۲۲)


انسان ها ویژگی هایی فطری دارند که در همه آنها وجود دارد. بخل و آزمندی و عجز یکی از آنهاست. خدا فقط نمازگزاران را از این ویژگی در امان دانسته. تارک الصلاة و بی نماز غالبا دنبال امور مادی هستند و برای بدست آوردن آن هر کاری می کنند. به همین دلیل آزمند و بی تابند و برای رسیدن به خواسته خود دوست و دشمن نمی شناسنند. اگر خیری به آنها برسد فقط خود را صاحب آن می دانند و حاضر نیستند ذره ای از آنرا به کسی ببخشند. همچنین اگر شر و ضرری را دریافت کنند زمین و زمان را به هم میدوزند و بی تاب و بیقرار می شوند. دوستی با چنین افرادی قطعا برای انسان مفید نیست. نه تنها مفید نیست بلکه پر از ضرر و زیان است. خوب است بدانیم بسیاری از صفات نکوهیده دیگر مانند حسادت ، کینه ورزی ، تهمت ها و ... از همین صفت آزمندی و بیتابی برای رسیدن به خواسته های مختلف منشا می گیرند. چنین افرادی نمی توانند موفقیت کس دیگر را( حتی اگر صمیمی ترین دوستش باشد) ببینند. هر یک از ما می توانیم این افراد را از روی کارها و رفتارشان بشناسیم. کسانی که اصطلاحا در دوستی خود دمدمی مزاج اند ( یعنی یک روز رفیق گرمابه و گلستان اند و روز دیگر و روز دیگر دشمنی خونین و رفتار هایشان قابل پیشبینی نیست) ممکن است دارای این صفت نکوهیده باشند. 


٢- پایبند نبودن به میثاق 


کسی که به پیمان خود با خداوند متعال پایبند نیست بدون شک به شما نیز پایبند نخواهد ماند.  در این جهان بلندمرتبه تر از خدای واحد وجود ندارد. اگر فردی به عهد خود با خدای متعال که خالق هستی است پایبند نباشد عهد مخلوق که برایش هیچ ارزشی ندارد. 


٣- بی بندوباری 


وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ ( عنکبوت/٤٥)

و نماز را به پا دار که بی گمان نماز از کار زشت و ناپسند باز میدارد. 


از دیگر ویژگی های انسان ها این است که اگر بازدارنده ای نداشته باشند به سمت و سوی زشت و قبیح ترین کارهایی که انسان می تواند تصور کند کشیده می شوند. طبق آیه قرآن کریم آنچه انسان را از بدی ها باز میدارد نماز است. 

این مورد مخصوصا در دوران نوجوانی که دوره بلوغ است و شخصیت انسان در حال رشد و شکل گرفتن است بسیار اهمیت دارد. کسانی که پایبند به نماز نیستند حیا و عفتی هم ندارند. این افراد غالبا مسائلی را مطرح می کنند که رنگ و بوی گناه می دهد و همین موجب از بین رفتن شرم و حیا میان دوستان و در نهایت گمراهی از راه حق می شود. تا حدی که این افراد دیگر نسبت به دوست خود از گفتن و مطرح کردن هیچ سخن و موضوعی خجالت نمی کشند واین موارد به شوخی های عادی و روزانه آنها تبدیل می شود. پس به عنوان جمع بندی باید بگوییم که در دوستی باید مواظب بود. خطری بزرگ در کمین است. وآن هم خطر دوست بی نماز است که انسان را از راه حق باز میدارد. 


وَیَوْمَ یَعَضُّ الظَّالِمُ عَلَى یَدَیْهِ یَقُولُ یَا لَیْتَنِی اتَّخَذْتُ مَعَ الرَّسُولِ سَبِیلًا ﴿۲۷﴾

 و روزى است که ستمکار دستهاى خود را مى‏ گزد [و] مى‏ گوید اى کاش با پیامبر راهى برمى‏ گرفتم (۲۷)

یَا وَیْلَتَى لَیْتَنِی لَمْ أَتَّخِذْ فُلَانًا خَلِیلًا ﴿۲۸﴾

 اى واى کاش فلانى را دوست [خود] نگرفته بودم (۲۸)  

لَقَدْ أَضَلَّنِی عَنِ الذِّکْرِ بَعْدَ إِذْ جَاءَنِی وَکَانَ الشَّیْطَانُ لِلْإِنْسَانِ خَذُولًا ﴿۲۹﴾

 او [بود که] مرا به گمراهى کشانید پس از آنکه قرآن به من رسیده بود و شیطان همواره فروگذارنده انسان است (۲۹)


که نمونه این شقاوت و بدبختی که توسط دوست برای انسان ایجاد شده در طول تاریخ و حتی در عصر حاضر کم نیست. 

فردی که پیشانی خود را برای ادای احترام و تکبیر خدا بر روی خاک می نهد و در برابر او سجده می کند گوهری با ارزش است. این فرد نباید گوهر وجود خود را در برابر بی نمازان به خطر اندازد و قلبش را به تاریکی بکشاند. 


سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۳۹

وَلا تَهِنوا وَلا تَحزَنوا وَأَنتُمُ الأَعلَونَ إِن کُنتُم مُؤمِنینَ﴿۱۳۹﴾

و سست نشوید! و غمگین نگردید! و شما برترید اگر ایمان داشته باشید!
  • ۹۵/۱۱/۱۷
  • Alireza Sattari

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.